Kody z datą

Kody z datą

Jak w przypadku wielu innych przedmiotów kolekcjonerskich data produkcji zapalniczki Zippo często decyduje o wartości produktu. Na spodzie każdej zapalniczki szturmowej Zippo znajdują się cenne informacje, które pomogą ustalić datę produkcji. Od połowy lat 50-tych XX w. kody z datą są wytłaczane na spodzie produktu. Początkowo miały służyć do kontroli jakości. Od tego czasu stały się nieocenioną pomocą dla kolekcjonerów Zippo. Większość zapalniczek wyprodukowanych pomiędzy 1933 i 1957 r. można rozpoznać po stylu, modelu i oznaczeniu patentu lub po oznaczeniu zgłoszenia patentu.

Słowo „Zippo” na wytłoczeniu na spodzie jest kolejną wskazówką dotyczącą daty. Na obudowie na dole widać trzy większe zmiany. Od 1933 r. do połowy lat 50-tych słowo „Zippo” było wytłaczane literami drukowanymi. Pod koniec lat 40-tych opracowano logo pisane krzywą czcionką i w 1955 r. zajęło miejsce słowa „Zippo” tłoczonego na spodzie produktów. W latach 70-tych logo zostało zmienione i w 1980 r. zostało dołączone do tłoczenia na spodzie.

Oznaczenie, które dla założyciela Zippo, George’a G. Blaisdella, było środkiem kontroli jakości stało się marzeniem kolekcjonerów. Aby w każdej serii rozpoznać każdy możliwy wzór, który jest nadsyłany do naprawy, na spodzie zapalniczki Zippo znajduje się kilka znaków. Od lat 50-tych za pomocą znaków można rozpoznać dokładną datę produkcji większości zapalniczek Zippo. Wszystkie zapalniczki Zippo nadal objęte są sławną na całym świecie gwarancją „It works or we fix it free. ™”. Jeśli Twoja zapalniczka Zippo wymaga naprawy, prosimy wysłać produkt listem poleconym na adres Zippo Repair Clinic, D-46446 Emmerich am Rhein, Groendahlscher Weg 87.

KODY IDENTYFIKACYJNE DLA CIENKICH MODELI ZIPPO

KODY IDENTYFIKACYJNE DLA STANDARDOWYCH MODELI ZIPPO