DARMOWA wysyłka na każde zamówienie powyżej 300 Zł!

Datowanie zapalniczek Zippo

Tak jak w przypadku większości przedmiotów kolekcjonerskich, data produkcji zapalniczki Zippo często wpływa na jej wartość. Cenne informacje na spodzie każdej wiatroodpornej zapalniczki Zippo mogą pomóc w ustaleniu daty produkcji. Na spodzie każdej zapalniczki Zippo od połowy lat 50. wybija się kod daty. Pierwotnie miał on służyć do kontroli jakości. W międzyczasie kod daty stał się nieocenionym narzędziem dla kolekcjonerów zapalniczek Zippo. Większość zapalniczek wyprodukowanych w latach 1933-1957 można rozpoznać po stylu i modelu, a także po opatentowanych lub zgłoszonych do opatentowania znakach towarowych. 

Pojawienie się słowa „Zippo” wytłoczonego na spodzie zapalniczki dodatkowo pomaga w datowaniu. Logotyp ten przeszedł trzy istotne zmiany, które pokazano poniżej. Od 1933 roku do połowy lat 50. nazwa „Zippo” była wybijana drukowanymi literami. Logotyp Zippo został stworzony pod koniec lat 40. i około 1955 roku zaczęto go stopniowo wytłaczać na spodzie zapalniczki. Pod koniec lat 70. logo zostało przeprojektowane. W 1980 roku wkomponowano je w stempel na spodzie zapalniczki. 

Historyczne logo Zippo 

Zippo Historic Logos during 1933-1954, 1954-1979 and 1980-2011


Kody daty produkcji 

To, co zaczęło się jako narzędzie kontroli jakości dla założyciela Zippo, George’a G. Blaisdella, z czasem stało się marzeniem kolekcjonera. W celu zidentyfikowania podobnych nieprawidłowości w każdej serii zapalniczek wysyłanych do naprawy, spód każdej zapalniczki Zippo został opatrzony szeregiem oznaczeń. Od lat 50. oznaczenia te umożliwiają dokładne datowanie większości zapalniczek Zippo. 


Jesteś kolekcjonerem zapalniczek Zippo? 

Kup naszą limitowaną kolekcję zapalniczek! 

 Kup teraz


System kodowania aktualnej daty 

Do określenia miesiąca i roku produkcji obecny system kodowania daty wykorzystuje literę i dwucyfrową liczbę. 

  •  Litery od A do L oznaczają miesiąc (A - styczeń, B - luty itd.). 
  • Dwie cyfry oznaczają rok produkcji, np. 14 to rok 2014 

Kody identyfikacyjne zwykłych zapalniczek Zippo 

Classic Lighter Date Codes


Kody identyfikacyjne zapalniczek Zippo Slim 

Slim Lighter Date Codes


Gwarancja słynna na całym świecie 

Znana na całym świecie gwarancja Blaisdella „Działa, albo naprawimy ją za darmo” nadal ma zastosowanie do każdej wiatroodpornej zapalniczki kieszonkowej Zippo. 

Jeśli Twoja zapalniczka Zippo wymaga naprawy, odwiedź naszą stronę dotyczącą napraw, aby uzyskać dalsze informacje. 

Tak, aby Twoja zapalniczka zawsze działała jak nowa!